Domů /Zajímavé články /Barefoot obuv pro děti

Že neznáte bosonožky? Děti je milují

< Zpět na seznam článků

První krůčky v životě člověka jsou zvláště důležité. Schopnost chodit si člověk osvojuje v porovnání s ostatními zvířecími savci velmi dlouho. Může za to vzpřímenost na dvou nohách a jiný střed těžiště, než je ve zvířecí říši obvyklé. Proto je třeba o lidskou chůzi dbát od počátku a nepolevit ani v nadcházejících letech.


Šikovnější děti začínají hodit již před prvním rokem věku. Ty méně zdatné se na vlastní nohy staví až v rozmezí 12-18 měsíce. Přestože nejde o závod a je třeba respektovat individuální potřeby dítěte, maminka může deťátku pomoci vhodným výběrem obuvi. Obecně platí, že první krůčky jsou nejstabilnější naboso.

Proč respektovat tvary?

Důvodem bosé chůze je respektování tvaru chodidla nohy a rozložení prstů, které mají z hlediska nášlapu významnou roli. Styk s podlahou a jejími vlastnostmi zároveň stimuluje klenbu chodidla a vývoj nártu, což zabraňuje tvorbě takzvaných „plochých“ nohou a následným problémům s páteří v dospělosti. Obdobný princip respektování tvaru chodidla zachovává i barefoot obuv, která je vyhledávaná jako nejpřirozenější způsob obutí.


Takzvané barefootky si oblíbí všichni, kdo ji jednou vyzkouší. A rozhodně nejsou doménou jen malých dětí. Pokud se však u těch nejmenších na okamžik zastavíme, zjistíme, že dítě s barefoot botami nezakopává, nemívá okopané špice, nepadá a stabilní chůzi ovládá v porovnání s dětmi s běžnou obuví až o několik měsíců rychleji. 

Zdravá chůze

Bosonohá obuv je synonymem pro zdravou chůzi. Poskytuje nohám dostatek prostoru, aby se v nich mohly pohybovat co nejpřirozeněji. Prsty utvoří přirozený vějířek a nejsou nijak deformovány. Palec má dostatek místa a noha se o něj může při chůzi plnohodnotně opřít. V botách není žádná nadbytečná podpora, protože zdravá noha žádnou nepotřebuje.

Barefoot boty jsou skvělou volbou jako úplně první botičky pro vaše dítě. To se od přírody rodí se zdravou nožkou a není od věci, aby mu zůstala v perfektní kondici až do dospělosti. Jednou to velmi ocení.

Nyní jste registrovaní
Můžete se přihlásit

OK